Bezmasá jídla

 • Brambory na loupačku s bylinkovými tvarohy

  Nové brambory vařené ve slupce s ochuceným tvarohem jsou výborným lehkým letním hlavním jídlem.

 • Bílé fazole nakyselo

  Fazole díky vitamínům a stopovým prvkům prospívají našemu zdraví, v oblíbené variaci na kyselo ještě navíc výborně chutnají. Podáváme se smaženými cibulovými kroužky a sázeným vejcem. Regionální specialita z Vysočiny.

 • Bramborové placky s kapustovým ragú

  Dozlatova usmažené bramborové placičky si v tomto receptu doplníme kapustovým ragú připraveným z hub, špeku a smetany. Regionální specialita z Vysočiny

 • Bramborák

  Nejdůležitější rada pro přípravu bramboráků? Servírovat rovnou z pánve! Křupavou bramborovou placku si dokonale vychutnáme ještě horkou, čím déle ji necháme odpočívat, tím víc změkne a ztratí tak své nejlepší přednosti

 • Bramborové škvarkové knedlíky

  Brambory byly dlouho nejsnáze dostupnou surovinou, a proto se z nich vařilo mnoho dnes již zapomenutých pokrmů. Brambory, čerstvě umleté škvarky a pár vajec stačí pro přípravu tohoto vynikajícího a jednoduchého receptu ze střední Moravy.

 • Čočka na kyselo

  Nejoblíbenější luštěnina naší domoviny se dá připravit mnoha způsoby. Nejvíce oblíbenou a frekventovanou v českých kuchyních je právě čočka nakyselo. Nejvíce s podává se sázeným nebo ztraceným vejcem, v některých krajích s uzeným masem nebo s klobásou, či opečeným párkem.

 • Čočkový prejt s jáhly

  Naši předkové neznali potravinové doplňky ani detoxikační kúry, a přesto neměli trávicí potíže jako řada z nás. Velkou zásluhou na tom měl jejich jídelníček, který obsahoval hodně luštěnin a obilovin. Zkuste to jako oni a ochutnejte lahodnou směs oblíbené čočky s méně obvyklými jáhly. Regionální specialita z jižní Moravy

 • Houbový Kuba

  Kroupy, z nichž se Kuba připravuje, bývaly v minulosti běžnou součástí jídelníčku. Dnes je vytlačila rýže a kroupy si většina z nás dá pouze o Vánocích v podobě tradičního Kuby. A mnozí ani to ne... Je to škoda, protože kroupy jsou zdravé i chutné – a Kubu lze připravit i kdykoli jindy během roku, třeba i s čerstvými houbami. Protože se jedná o vegetariánské jídlo, můžete si ho o Štědrém dnu dopřát i k obědu, a to beze strachu, že neuvidíte zlaté prasátko.

 • Kontrabáš

  Krajová specialita z tradičních surovin našich předků - brambor, pohanky a ovčího sýra. Regionální specialita východní Moravy.

 • Knedlíky s vejci s okurkovým ragú

  Každý z nás vzpomíná na chutě svého dětství. Na svíčkovou od babičky nebo maminčin bramborák. Určitě si ale celé generace čtenářů této kuchařky vybaví naprosto nenápadný a opomíjený pokrm. Jídlo, které všem udělá spoustu radosti, a jak se říká – zahraje hodně muziky za málo peněz. Knedlíky s vejci nejsou úplně jednoduché Protože nejdůležitější vlastnost této speciality je krásná křupavost opečeného knedlíčku snoubící se s vlahostí vajec a všeho ostatního. Jazýček mlsounů totiž vždy dobře pozná ten správný výsledek – knedlík nesmí být nikdy rozmáčený a vajíčka vysušená. To je základ přípravy tohoto jídla.

 • Koprová omáčka s vejcem

  Koprovka patří mezi české omáčkové stálice. Ve variantě s knedlíkem a vejcem ji můžeme pasovat na národní bezmasé jídlo.

 • Krkonošské zelníky

  Zelné placky zvané zelníky najdeme v české regionální kuchyni v mnoha podobách. Někde se dělají z bramborového těsta,  v Krkonoších jen z mouky a vajec. Nesmí však chybět kysané zelí!

 • Smažený chřest

  „Pusťte chřest do své kuchyně!“ vyzýváme všechny tímto jednoduchým receptem. Chřest se na českých talířích neobjevuje příliš často, přitom jde o lahůdku, která se pyšní širokou škálou zdraví prospěšných látek. Tato úprava je regionální specialitou z jižní Moravy.

 • Smažený sýr

  Smažený sýr je českou specialitou, jejíž obdobu byste v cizině hledali jen stěží. Základem pro úspěch je použití kvalitního sýra. Klasikou je eidam nebo hermelín, zajímavou chuť má i Blaťácké zlato a pro doopravdové labužníky je zde smažená Niva.

 • Smažené tvarůžky s lepenicí

  Touto pikantní pochoutkou potěšíte nejen strýce z Olomouce a navíc si vyzkoušíte přípravu lepenice. Tu si ostatně můžete uvařit i samostatně: šťouchané brambory s kysaným zelím a cibulkou poslouží jako rychlá večeře. Regionální specialita ze střední Moravy.

 • Zapečený houbový guláš v paštičce z listového těsta

  Tradice i vznik tohoto receptu jsou obdivuhodné a pochmurné zároveň. Obdivuhodné je to, že jako národ houbařů jsme ochotni i s vidinou nejistého výsledku vstát třeba v 5 ráno a vyrazit na houby. Ponurá v tom, že v dobách hladu nahradily houby dražší maso a pomohly tak přečkat těžší časy. A navíc, krom toho, že si je můžeme v lese nasbírat zadarmo, mají pro nás bezesporu i výborný zdravotní benefit.

 • Zapečené fleky s kapustou

  Tato varianta oblíbeného způsobu úpravy těstovin má svou zvláštnost: spojení těstovin s kapustou jen tak neochutnáte. Pokud tento jednoduchý pokrm doplníte zeleninovým salátem, získáte chutný oběd nebo večeři.

 • Žemlové knedlíky s houbami

  Kynuté, bramborové, žemlové... ano, řeč je o typické české příloze knedlících. V této variantě si knedlíky ještě zjemníme čerstvými houbami. Regionální specialita z okolí Prahy.