Sladká jídla

  • Bramborové placky s povidly a mákem

    Bramborové placky zvané též lokše, laty nebo patenty se svojí tenkostí podobají palačinkám. Dají se využít i na slano, balí se do nich husí játra nebo se podávají k pečené huse.

  • Bramborové knedlíky se švestkami a perníkem

    Ovocný knedlík je bezesporu symbol českého léta. Pojďte si vyzkoušet méně časté bramborové těsto, které vám společně se strouhaným perníkem zajistí exkluzivní chuťový zážitek.

  • Bramborové taštičky

    Jakmile se jednou naučíte klasické bramborové těsto, můžete z něj připravovat řadu vynikajících a jednoduchých jídel. Jedním z nich jsou i taštičky plněné povidly a sypané strouhankou. Tato specialita je z východních Čech.

  • Bramborové šišky, hrušková pracharanda a hrušková zmrzlina s mákem

    Jestli recept čte a chystá se ho připravit skutečný potomek praotce Čecha, tak musí vyplavat na povrch jeho nesmazatelně zakořeněná závislost na chuti a vůni obyčejných, na tálu opečených, bramborových šišek. Tak jak nám je dělávaly naše babičky a prababičky, protože brambory k nám prostě tak nějak patří, a po většinu času byly v hojnosti. Foto: Renata Muchová, receptura z knihy Recepty ze zájezdního hostince

  • Dukátové buchtičky

    Buchtičky připomínající sadu kostek vybízejí malé i velké designéry k tvorbě těch nejkrásnějších obrazů pro jejich chuťové pohárky. Vzniklé umělecké dílo pak už jen stačí dozdobit přelivem z krémové vanilkové omáčky a zamilovaná pochoutka dětí i dospělých je hotová! Foto: restaurace Pivovar Národní

  • Kynutý borůvkový knedlík se žahourem

    V každém kraji se vaří jiný druh ovocných knedlíků. V chudších krajích se knedlíky většinou vařily z kynutého těsta a aby se strávníci nasytili, dělaly se velké. Protože například v Krkonoších, odkud tento regionální recept pochází, bylo vždy dostatek lesních plodů, tak se knedlíky nejen ovocem plnily, ale také se z nich dělala omáčka a tou se knedlík přeléval, ta borůvková se jmenuje žahour. 

  • Lívance s teplým ovocem

    Lívance si udělejte jako dezert nebo hlavní jídlo. Dozlatova osmažte lívancové placičky, přidejte lesní ovoce, ozdobte šlehačkou a sklízejte zasloužený obdiv.

  • Nudle s mákem

    Široké nudle s s cukrem a máslem jsou oblíbené u dětí i dospělých. S mákem jsou prý specialitou z Hané, ale třeba v Krkonoších se nudle posýpají mletými ořechy a sever Moravy na nudle zase drobí měkký tvaroh.

  • Nudlový kugl

    Původně tradiční nudlový nákyp, který si vařili židé z východní Evropy. S upravenou recepturou přijde toto sladké a jednoduché jídlo k chuti i vám. Toto jídlo je regionální specialitou ze severozápadních Čech.

  • Pohančená kaše s mlékem

    Vápník, zinek, selen, železo, mangan, fosfor, draslík, měď… Lekli jste se, že jste se omylem začetli do nějaké chemické receptury? Nemusíte se obávat, k uvaření této kaše laboratoř potřebovat nebudete. Všechny uvedené prvky a vitamin B k tomu totiž obsahují pohanková semínka.

  • Smažená jablíčka

    Vynikající hlavní jídlo nebo dezert. Připravovala se všude tam, kde bylo dostatek jablek. Dospělí si jablíčka polévali vinným šodó, pro děti zase byla tato varianta s vanilkovým krémem. Vynikající jsou i obalená ve skořicovém cukru.

  • Smažené švestky

    Švestky jsou prý nejlepší v tekutém stavu, ale bylo by škoda nevyzkoušet recept, ve kterém se švestky nejdříve marinují, pak smaží a nakonec ještě pokapou rumem. Sladká delikatesa ze severní Moravy.

  • Staročeské čápy s mákem

    Typický staročeský recept s prapodivným názvem je  speciální pochoutkou pro mlsné jazýčky.

  • Škubánky

    Škubánky jsou  starý postní pokrm, i když si je  jako specialitu nárokuje východočeský kraj,najdeme je v různých podobách  skoro ve všech krajích.  Sypou se mákem, nebo se  na ně dávají povidla, někde se mastí máslem, v dalším kraji se zase opékají na sádle.        Mají také různé názvy, na východě to byly trpálky, šuska a šuterka na Táborsku, nebo velmi rozšířený kucmouch.

  • Tvarohové knedlíky s perníkovou omáčkou

    Kdysi se perníky připravovaly podle tajných, pečlivě střežených receptur. Většinou bývaly velmi složité a obsahovaly drahé koření, které se k nám dováželo z ciziny. S naším  západočeským receptem žádné problémy mít určitě nebudete. Jakmile se do něj pustíte, zjistíte, že je vlastně jednoduchý, ale přesto velmi chutný!

  • Tvarohové knedlíky s jahodami

    V květnu začíná sezona jahod, která trvá až do června. Na rozdíl od skleníkových jahod bez chuti a vůně, které jsou ke koupi po celý rok, ty ze zahrádek a českých polí, které uzrály na sluníčku, nenapodobitelně chutnají i voní. Nejvíc jim sluší jen jednoduchá a krátká úprava, jako je třeba právě náš recept. Nevařte ale knedlíky zbytečně dlouho, aby jahody zůstaly pevné a šťavnaté.

  • Východočeské smaženky s jablky

    Pěstování brambor se v podhůří dařilo, a tak nemohou chybět ani v dalším tradičním receptu z této oblasti. Do sladké pochoutky kromě zemských jablíček patří také ta obyčejná, nejlépe z vlastní zahrádky. Po rozplývajících se šátečcích se určitě zapráší dřív, než stihnete dosmažit poslední z nich!