Jarní cibulka - chřest chudých

Jarní cibulka - chřest chudých

Výbornou zeleninou, kterou hojně používá česká kuchyně, je samozřejmě cibule. Dnes se ale zaměříme na její jarní verzi - zelenou naťovou cibulku. Ta nesměla nikdy chybět na namazaném chlebu se sádlem nebo máslem, v polévkách nebo v uvařených bramborách.


Celé mladé cibulky si naše babičky vařily v hovězím vývaru, pak je polévaly máslem a sypaly opraženou strouhankou. Proto se tomuto jídlu říkávalo „chřest chudých“.

Cibule (Allium cepa) patří do rodiny lilií a je vlastně sestřenicí česneku, pórku a pažitky. Jarní cibulka se zelenou natí je vlastně nedozrálá cibule, která byla vytažena ze země těsně před tím, než se jí začala tvořit její několikavrstvá slupka. I když ji ve své kuchyni používají již 5000 let Asiaté a do Evropy ji přivezli až římští legionáři, kteří na cestu dostávali pro posílení svého těla cibuli, chléb a olivový olej, právě Evropané přišli na to, že cibule je nejen výborná k jídlu, ale že má úžasné posilující a léčivé vlastnosti. Cibulky obsahují mnoho vitamínů, nejvíce vitaminu C a B, velké množství minerálních látek, nejvíce draslíku, fosforu a železa

Jarní cibulky dostaneme pod tímto názvem po celý rok, díky dovozu z jižních zemí, ale opravdovou sezonu mají právě na jaře, protože mají tu nejjemnější chuť. Čím více na cibulky svítí slunce, tím je chuť ostřejší a také hrubší. Jako naťové cibule jsou na trh dodávány všechny druhy cibule - žlutá, bílá, červená - nejčastěji ale narazíte na jarní šalotku.

Víte, že...
Bez cibule by se nepostavily pyramidy? Cibulí byli krmeni otroci, kteří je stavěli, a ta je chránila před nedostatkem vitamínů a tím i před nemocemi.
 

Autor: CzechSpecials