Bublanina díky Lucullovi

Bublanina díky Lucullovi

Byl to právě tento významný vojevůdce, politik i pořadatel honosných hodů, kdo kolem roku 60 př. n. l. nechal z Asie do Evropy přivézt první stromky třešní, které pak pěstoval ve svých zahradách.


Pěstují se hojně i u nás, a možná vás překvapí, že naše země je na tuzemské poměry docela výrazným vývozcem třešní. Především proto, že za naše třešně jsou spotřebitelé v jiných zemích ochotni zaplatit více. V pěstování, a hlavně šlechtění třešní jsme totiž světovou velmocí. Průměrná velikost třešní se pohybuje pod 2 cm, v České republice se již podařilo vyšlechtit třešně mnohem větší, rekord je průměr 37 milimetrů a hmotnost 19 gramů. V současné době se tak české třešně pěstují doslova na celé planetě. Kromě Evropy také v Turecku, Izraeli, Indii, Číně, Jižní Koreji, Severní i Jižní Americe, Austrálii, Novém Zélandu, Jihoafrické republice a pokusně dokonce i v Antarktidě.

V české kuchyni se využívají také chuťově výraznější višně, které prý vznikly křížením divoké třešně ptáčnice a třešně keřové. Její sladkokyselé plody se využívají nejen pro výrobu vynikajících marmelád, koláčů a bublanin, ale i v teplé kuchyni, jako zajímavá příloha k vepřovému nebo jehněčímu masu. Ale nejchutnější a také nejzdravější jsou třešně i višně čerstvě utržené. Zvláště tmavší druhy třešní jsou bohatým zdrojem hořčíku, železa, jódu, fosforu, zinku, vápníku, draslíku a křemíku. Z vitamínů obsahují ve významné míře vitamín A, resp. beta-karoten, vitamín P, vitamín C, vitamín E a vitamíny skupiny B.

Využijte posledních letošních třešní a višní a vystrojte si lukulské hody, třeba v podobě skvělé bublaniny.

4-bublanina.jpg

Autor: CzechSpecials