Hronovská pečeně na zázvoru

Hronovská pečeně na zázvoru

Čas receptu
Doba přípravy
40 min
Doba vaření
90 min
Počet porcí
4
Ingredience
500 g vepřové kýty s kůží
200 g cibule
500 ml světlého piva
50 g mletého zázvoru
20 ks hřebíčku
100 g medu sůl
1 lžíce hladké mouky
knedlíky: 500 g vařených brambor, 200 g hrubé mouky, 150 g bramborového škrobu,1 vejce, sůl
zelí: 500 g červeného hlávkového zelí, brusinkový kompot, sůl, cukr,ocet, 1 velký nastrouhaný syrový brambor, vývar
Lehce pálivá chuť zázvoru, sladký med a vůně hřebíčku dodávají vepřovému masu exotický nádech. Že jste správně ve východních Čechách, poznáte podle přílohy, kterou je poctivé dušené zelí a domácí bramborový knedlík. Časově náročnější přípravu vám bohatě vynahradí skvělý kulinářský zážitek! Tato úprava vepřového masa je východočeskou regionální specialitou


Postup

Nařežeme kůži na vepřové kýtě a vetřeme do ní mletý zázvor. Do zářezů v kůži napícháme hřebíček, maso osolíme a potřeme medem. Vložíme do pekáčku na pokrájenou cibuli a podlijeme pivem. V mírně rozehřáté troubě pečeme doměkka, dokud maso nezíská zlatavé zabarvení. Šťávu vydusíme a zaprášíme moukou. Rozředíme ji pivem a vývarem a řádně provaříme. Můžeme přidat ještě trochu medu a mletého zázvoru.
Knedlíky:
Uvařené brambory propasírujeme, přidáme mouku, škrob, sůl, vejce. Zpracujeme těsto, které se nesmí lepit. Z něj tvarujeme malé kulaté knedlíčky o průměru asi 3 cm a vaříme v osolené vodě.
Zelí:
Pokrájené zelí orestujeme na sádle a cibuli, přidáme brusinkový kompot a zalijeme vývarem, dochutíme solí, cukrem, octem a zahustíme nastrouhaným syrovým bramborem.