Drůbež

  • Bramborové knedlíky plněné trhaným husím masem

    Recept z bohatšího kraje, kde si mohli to vzácnější, čím je bezesporu maso, dovolit schovat do levných brambor. Nebo spíše důkladná práce pečlivých hospodářů, kdy se vše elegantně spotřebuje do posledního kousku masa a kapky sádla. Tímto postupem dokážeme efektivně zpracovat celou husu i s výpekem. Popravdě, recept musel vzniknout v momentu, když kuchař koukal po martinských hodech na všechny zbytky po vykostění pečených hus. A přemýšlel, co s tím nadělením Recept z kuchařské knihy: Recepty ze Zájezdního hostince U Jiskrů Foto: Renata Muchová

  • Bejlík z husích prsou

    Pod staročeským názvem pro husí prsa bez kůže se neskrývá nic jiného než právě tento drůbeží pokrm. Na svůj příděl dušeného masa prošpikovaného česnekem a čerstvým zázvorem se mohou těšit nejen vaše chuťové, ale i čichové buňky. Jeho výrazné aroma skvěle doplní brambory a kysané zelí.

  • Doubičtí rarášci

    Doubičtí rarášci jsou vyhledávanou specialitou v Českém Švýcarsku. Kuřecí kousky obalené v bramborovém těstíčku jsou opravdu delikátní!

  • Dvojitá slepice

    Ptáte se, jak nasoukat jednu slepici do druhé? Buďte bez obav, takové krkolomné kousky v kuchyni zkoušet nemusíte. Tuto specialitu totiž uvaříte z jediného kousku drůbeže. Tajemství její dvojitosti spočívá v úpravě masa. Polovinu prošpikujete a dopečete v troubě, zatímco druhá se bude dusit na másle na plotně. Regionální specialita východních Čech.

  • Husí drůbky na paprice

    Že je pečená husa vrcholem hodování o posvícení, je všeobecně známé. Lahůdkou jsou ale také husí drůbky, které si připravíte s jemnou paprikovou omáčkou. Vynikající budou s houskovým knedlíkem nebo bramborovými noky. Toto jídlo je regionální specialitou východočeského kraje.

  • Kachní prsa po šumavsk

    Netradiční způsob úpravy kachny se bude jistě zamlouvat všem, kteří dávají oproti klasické variantě se zelím a knedlíkem přednost lehčím jídlům. Nasládlá chuť sušeného ovoce a dezertního vína se dokonale snoubí s kachním masem, a tak této kombinaci žádný gurmán rozhodně neodolá! Tato úprava kachny je regionální specialitou ze Šumavy.

  • Kachna pečená na ovoci se zázvorovým zelím a karlovarským knedlíkem

    Málokteré jídlo se tak hodí ke slavnostním příležitostem jako pečená kachna. Servírovanou s výtečnou ovocnou omáčkou a jemným karlovarským knedlíkem ji svým hostům nabídnete jako malou exkurzi po kulinářském ráji. Tato úprava kachny je specialitou ze západních Čech.

  • Kuřecí jáhlové rizoto

    Chutná a zdravá kombinace jáhel, kuřecího masa a zeleniny. Skvělý tip pro vyznavače zdravého životního stylu!

  • Kuřecí stehna dle „dobré hospodyňky“

    Jak už název napovídá, při výběru tohoto pokrmu nemůžete sáhnout vedle. Z několika málo surovin a v rekordním čase vykouzlíte skvělou večeři pro očekávanou návštěvu. A zatímco se stehýnka pěkně pečou, dům prostupuje libá vůně slaniny a žampionů, vy můžete v klidu chystat slavnostní tabuli. Tato úprava kuřete je pražskou specialitou.

  • Pečená husa

    Staré české pořekadlo o Martinovi na bílém koni, na jehož svátek končí období polních prací a přichází zima, zná asi každý. Víte ale také, že se jednalo o svátek veselý a bujarý, který dal vzniknout také přísloví „Na svatého Martina, kouřívá se z komína“? Lidové moudro dokonce varuje, že kdo v tento den ani neochutná martinskou husu, bude celý příští rok hladovět!

  • Pečená kachna s bramborovou nádivkou

    Klasický recept našich babiček na pečenou kachnu není náročný na přípravu, ale na čas. Tajemství úspěchu spočívá v pozvolném pečení a odebírání jemného tuku. Ke kachně již nepodáváme žádnou přílohu, nahrazuje ji krásně vláčná, a přitom úžasně křupavá bramborová nádivka. Tato úprava kachny je specialitou ze severozápadních Čech.

  • Pečená kachna

    Gastronomie podléhá aktuálním trendům stejně jako móda. Naštěstí jsou jídla, která se stále vaří bez ohledu na to, co je právě v kurzu. Pečená kachna s domácím knedlíkem a zelím k nim patří a po zásluze ji můžeme řadit mezi evergreeny české kuchyně

  • Pečené kuřátko na jablkách s jemnou jalovcovou omáčkou

    Naši předkové věřili, že budou-li nosit při sobě jalovcovou větvičku, ochrání je před nemocemi. Výrazné aroma této dřeviny najdete také ve vyhlášeném slovenském alkoholickém nápoji – borovičce. My ale zůstaneme u jídla a na západě Čech, odkud pochází toto voňavé kuřátko plněné jablky.