Poklidné vplouvání do vánočních oslav

Poklidné vplouvání do vánočních oslav

Věnec se čtyřmi svícemi, zapalovanými z určitého duchovního důvodu vždy v příslušnou adventní neděli – jednu ze čtyř před příchodem Vánoc – odstartuje prazvláštní období.


Půst, zklidnění, zvolnění tempa žití, očekávání příchodu Spasitele. Taková bývala v historii – údajně už od šestého století – náplň adventu. 
 
2-advent.jpg     3-advent.jpg

Jako všechny církevní svátky, doba význam a průběh těchto dní změnila. Přísný půst a odříkání se světských zábav více méně vymizelo, a my zhusta žijeme bohužel stejně hekticky, jako po celý zbytek roku. Jenom snad ve chvíli zapálení, té které svíce a krátkou chvíli po ní poněkud přibrzdíme a vytrváme ve stavu jakéhosi oproštění se od okolního světa. Mnozí zajdeme na adventní mši, připravit se na svátky klidu a míru. Aniž bychom možná věděli, že skrze ně očekáváme narození Páně. V adventním čase také stále ještě mnozí řežeme, nebo spíš už kupujeme - třešňovou větvičku. Aby nám do Vánoc vykvetla a přinesla štěstí. A ještě stihneme malými dárky - i třeba „čertovskými“, uhlím či  bramborami - oslavit Mikuláše. Také pověsíme jmelí, a už se můžeme věnovat přípravám na jiné uctění adventu, to materiální. Co se adventních menu týká, ta jsme moc nepřejali. Šlo o veskrze postní krmě, pohankovou či hrachovku kaši, oukrop, někdy o ovocnou polévku. Podával se také třený tvaroh s koprem, pórem nebo paprikou. Takže jak vidíte, nic moc. Adventní jídelníček nebyl kdovíjaká procházka kulinárním světem. 
 
4-advent.jpg     5-advent.jpg

Advent sebou nenese kdovíjak obžerné hostiny, vždyť to býval půst. Nicméně se připravují dobroty pro vánoční stůl. Vánočky, původně nesladké a bez mandlových šupinek na povrchu. Kdysi se do nich údajně zapékala mince, nesoucí štěstí nálezci. Vánoční perníčky - pro ozdobu i k zakousnutí. Ovocné mísy, původně také jen s dary našich ovocných stromů a ořechy i sušenými plody. Dnes často až okázale naplněné exotickým ovocem. Z pohanských dob jsme si zachovali pečení cukroví, původně určeného pro oslavy slunovratu. A zdobíme stromeček, beze spěchu, s radostným očekáváním jeho rozsvícení o Štědrém večeru. 
 
6-advent.jpg

Dopřáváme si relax v poklidných dnech před vypuknutím vánočních oslav. Pokoušíme se o znovunabytí duševní rovnováhy. Jak se blíží Štědrý večer, domy se rozvoní pečením, na stolech se objeví vánočky a talířky s prvním cukrovím na ochutnání. Někde si zazpívají koledy, jinde se stále ještě po ránu vydávají do kostela na adventní roráty. V rodinách panuje radostná atmosféra. Všichni radostně čekají, až přijde čas usednout ke slavnostně prostřenému štědrovečernímu stolu. Během večeře, která znamená konec adventu, pak s rozechvěním naslouchají, kdy se za dveřmi ozve Ježíškův zvonek, znamenající jedno: dárky pod stromečkem už čekají. Ale to už je jiný příběh, vánoční…

Autor: Milan Ballík