Naložené silvestrovské talíře

Naložené silvestrovské talíře

Ač u oslav konce roku lze vystopovat jakýsi církevní historický základ, patří silvestrovská noc k těm nejsvětštějším. A mimořádně bujarým.


Onen církevní původ se vlastně váže jen k označení svátku. Silvestr je totiž křestní jméno latinského původu. Církevní stopa je poněkud zvláštní, a ne docela čitelná. 31. prosince 335 zemřel třiatřicátý katolický papež Silvestr I. Spojovat tak hektické slavení s jeho úmrtím asi není ten správný důvod. Když už, mohly by se oslavy vázat k jeho dvacetiletému vládnutí katolické církvi, údajně velmi úspěšnému. 
 
2-silvestr.jpg     3-silvestr.jpg

Ať tak či onak, silvestr je spojen s dlouhou veselou nocí, oslňujícími ohňostroji, půlnočním přípitkem k uvítání nového roku, i ovarem s vejmrdou pro oživení obětí divého slavení. 

Jak je to vlastně se silvestrovskými oslavami u nás? Našinci se dělí na dvě základní skupiny. Jedni tráví svátek v pohodě domova u televizního programu nad stále většími zásobami jídla. Ty ponechme jejich osudu, když po přípitku vypnou bednu a se slovy „…. Ty se zase vycajchnovali, viď, mámo!“, dorazí poslední chlebíček, odcházejí na lože.
 
4-silvestr.jpg     5-silvestr.jpg

Druhá skupina tráví oslavy mimo domov. V chatách či na chalupách, stále častěji však v restauracích, na horách, v lázních. Tam vyrážejí na více dní, v rámci nabídky využívají i ozdravných či sportovních možností. Každý desátý potom cestuje za silvestrem do zahraničí. 

Nejlákavější a prioritní je však u těch i těch oslava silvestrovské noci. V jejím rámci potom v neposlední řadě jídlo a pití. Český host přitom bývá tradicionalista. Kde se mu zalíbí, tam se rád vrací. I když i tenhle fenomén podléhá změnám. Jedné určitě. Víceméně se vytrácejí silvestrovská menu. Preferovaný je buď obvyklý, nebo mírně rozšířený à la carte lístek. Host není do ničeho tlačen a může si vybrat podle svého gusta. Otázkou je, kterak se tam nebo onde popasuje s dalším silvestrovským programem. Myšlena je priorita při výběru restaurace, v níž bude trávit poslední noc roku 2017.
 
6-silvestr-candat.jpg     7-silvestr-limetkovy-krem.jpg

Pro zajímavost uvádím některé ne zrovna obvyklé položky ze silvestrovských nabídek pražských restaurací:
  • Lákající start do večera plného překvapení čeká ve Dvoře Hoffmeister. Fritovaný telecí brzlík s lanýžovou espumou navnadí senzory do stavu těžko zvládnutelného očekávání.
  • Polévka z černé kapusty s křepelkou a Piment d’Espelette, to je zase jeden z trumfů Jana Punčocháře.
  • Zajímavou, rozpaky i zvědavost budící varietu hlavního chodu připravil Vojtěch Václavík v Hergetově cihelně. Pečený candát, krémová celerová omáčka, rajčata, kadeřávek, zelené jablko, křupavý celer špagety – to se vcelku dá. Otazníky budí příloha - špagety. Krmě netradiční, ale překvapivě báječná.
  • Espritní kompozici sýrů najdete v nabídce restaurantu Kalina Cuisine & Vines. A sice noblesní, netuctové Brillat-savarin a Soumatrain s černým lanýžem
  • Krásným podpisem menu v Bruxxu bude jistě limetkový krém z limetkové kůry s domácím malinovým sorbetem a crumble z pečené bílé čokolády, patru lahodící, vyhledávaná variace Lukáše Skály.
8-silvestr.jpg


Autor: Milan Ballík