Gastronomie sněhem přikrytá

Gastronomie sněhem přikrytá

Zima je v pohostinství zvláštním, jaksi dvojakým obdobím. Zatímco restaurace ve městech odpočívají po boomu okolo konce roku, na horách to vře.


Letošní zima je, i když nyní poněkud přituhlo, lákavá. Projděme se tedy vybranými podniky, a nahlédněme, pod pokličky. Protože obě varianty pohostinské zimy jsou z určité části o příjezdovém cestovním ruchu, směřujeme náš exkurz k nositelům značky kvality se slibnou budoucností - Czech Specials.
 
2-zima-miura.jpg     3-zima-miura-kyselica.jpg

V nadčasovém hotelu Miura s restaurací stejného jména v Čeladné je zimní sezóna s poměrně krátkým dojezdem ke sjezdovkám v plném proudu. Hitem Michala Götha je degustační menu Chuť Beskyd. Uchystané převážně z lokálních surovin od blízkých dodavatelů, a s Göthovou neutuchající kuchařskou vášní dávají vzniknout mimořádným krmím. Salát z jehněčího srdíčka, carpaccio z knedlíků, čerňuchový olej, cizrnová majonéza je kreace, která vás nadchne. 
 
4-zima-lanterna.jpg     5-zima-lanterna.jpg

Pavel Václavík v hotelu Lanterna vždy ve své kuchyni rád přivítá opravdová esa. Třeba při lednových medvědích hodech v podání otce a syna Sapíkových. Host si tu nad jejich dušenými medvědími závitky s domácími máslovými noky, nebo Václavíkovou daňčí svíčkovou, s fava fazolemi, liškami, a bramborovými kroketami s mandlemi musí připadat jako v labužnickém ráji. 
 
6-zima-horizont.jpg     7-zima-horizont.jpg

Stálicí programu krkonošského hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou jsou Gastronomické dny, dedikované šéfkuchaři Jiřímu Švestkovi. I když proběhly už 8. – 10. prosince 2017, svým způsobem otevírají zimní gastronomickou sezónu. Poslednímu ročníku vévodilo prsíčko a stehýnko z mladého kuřátka, připravované na přepuštěném másle s čerstvými bylinkami, podávané na chřestovém pyré s pórkem.
 
8-zima-port.jpg     9-zima-port.jpg

Vpravdě efektní relax nabízí také hotel Port u Máchova jezera. Na jeho hadině si můžete zabruslit. Nebo nad krůtím steakem z chovu v nedalekém Brništi, grilovaným v medu, s lněným semínkem a feferonkou, podávaným na černé čočce bruslaře z okna restaurace pozorovat.
 
10-zima-kulatak.jpg     11-zima-kuatak-stika.jpg

Reprezentantem tradiční české hospody ve třetím miléniu je v Praze dejvický Kulaťák. Dobré plzeňské, řada specialit české kuchyně, dobrůtky k pivu. To vše v působivém interiéru a za velkého zájmu klientely. Zima nezima, tady se dveře netrhnou. Žádaná jsou mezi jiným i grilovaná filátka ze štiky, bylinkové špagety, topinamburové pyré, černý kořen, dýně, kaviár a kerblíková omáčka.     

Ač bývá zima v pohostinství označována – s výjimkou horských oblastí, jako spící období, je vidět, že se v restauracích stále něco děje. Také proto, aby všechny podniky odstartovaly o Velikonocích s novými menu, ostře nabitými lákavými pochoutkami. 

Autor: Milan Ballík