Chmel, tentokrát na talířích

Chmel, tentokrát na talířích

Když v roce 1917 vložil Čeněk Zíbrt do své knihy Česká kuchyně za dob nedostatku recepturu na chmelíčkový salát, mohlo to být přijato s podivem. Chmelu, spíše jeho prvních výhonků se sice v kuchyních využívalo daleko dříve, ovšem ne coby náhražky v nouzi během první světové války či těsně po ní.


Mladé chmelové výhonky, zvané pazoušky se dobývaly ještě ukryté zpod země, podobně jako dnes chřest, už ve středověku. I se tak používaly v kuchyni. Když si vzpomenete na jakoukoliv úpravu chřestu, docela dobře zaň můžete použít právě ony pazoušky - nebo chmelíčky. Jenže, a tím se dostáváme k důvodu řečeného podivení, téměř výhradně se používaly pro tabule panstva. Jak a proč se z nich stala surovina, suplující nedostatek jiných, se patrně už nedozvíme.
 
2-chmelove-vyhonky.jpg     3-jeleni-krk-duseny-na-cernem-pivu-pohanka-petrzel-a-omacka-s-chmelem-p-bycek.jpg

Ať tak či tak, chmel z kuchařských knih středověku nezmizel. Jen se skromně držel mimo výseč zájmu, který se upíral k jiným bylinám. Hovoří o něm například Josef Bittermann. Ve svém Kuchařském lexikonu z roku 1934 popisuje přípravu chmelíčků takto: "Mladé výhonky (vyprané a vařené ve slané vodě s citrónovou šťávou) se podávají s různými omáčkami (paprikovou, smetanovou apod.), s máslem nebo obložené zastřenými či sázenými vejci." Sami vidíte, že podobnost s úpravami chřestu není čistě náhodná.

Jak si stojí chmel při použití v kuchyni dnes? Nejdál jsou patrně v Belgii. Na výhonky existují farmy, navíc se tam zabývají křížením ve prospěch jejich produkce. Jako výhonky ho uplatňují michelinští kuchaři. Na lístku je míval majitel stejnojmenné restaurace v Londýně, Giorgio Locatelli.  Relativně běžně je k vidění ve Francii. Tam se s ním na jedné ze svých stáží potkal i Michal Göth, šéf kuchyně hotelu Miura. Připravovali z něho omáčku k rybám.

Pavel Býček z The Eatery s chmelem pracuje často. Jde však jinou cestou, používá upravených koncentrovaných chmelových šištic. Při vaření domácího piva tu a tam připraví nějakou kreaci s chmelem i k jídlu. Kupříkladu to byl dušený jelení krk na chmelu. „Důrazná chuť hutnou zvěřinu nakopla k živoucímu projevu“, řekl. Práce se chmelem, myšleny jsou šišky v jakékoliv formě, je však poměrně složitá. Agresivní hořkost není lehké pokrotit na únosnou míru.
 
4-chmelnice.jpg     5-chmel.JPG

Zajímavou variantu při využití chmele nabízí čokoládovna Carla ve Dvoře Králové nad Labem. Chmelinky, což je varianta pralinek, obsahujících upravený chmel.

Proč se chmelu neužívá v kuchyni častěji? Důvodů je více. Krátká doba, kdy jsou výhonky v žádoucí fázi pro úpravu, kupříkladu. Navíc jsou drobné, a tedy velice drahé.  I proto, aby snad nenastalo to, co potkalo medvědí česnek. Dryáčnické nálety do jarních chmelnic a vyrývání pazoušků po pytlích. Prioritní význam chmele v pivovarnické velmoci je přece jen někde jinde. Nicméně existují kuchařští nadšenci, kteří si zřídili vlastní minichmelnici právě pro získání chmele coby suroviny pro kuchyni. Dokonce prý jsou mladé výhonky tu a tam ke koupi. Což, při svérázných chuťových projevech - jak noblesní jemnosti chmelíčků, tak drakonické hořkosti šišek - může být cesta k tomu, kterak sem tam jídelníček ozvláštnit. Mám za to, že by se i při převaze všech ostatních jarních surovin chmel na talířích uplatnil. Ovšem pro letošek je již pozdě, jeho čas je březen. Na chmelnicích již proběhl řez a výhonky jsou za fází, kdy již není možné je konzumovat.  Patrně by se stejně lépe hodil chmel divoký. Je sice pracnější jej získat, má však podobné vlastnosti, a hlavně přece jen není až tak hořký.

I když možná bude lepší prvotní použití chmele dále nerozmělňovat. Coby báze při přípravě piva je jeho úloha, když si jej odmyslíme jako významný obchodní artikl, mimo diskuzi ta nejdůležitější.

Autor: Milan Ballík