U Klimešů

U Klimešů

Restaurace U Klimešů v obci Vestec je příkladem optimálního přístupu majitelů. V roce 2022 oslaví sto třicet let existence a díky zdařilé rekonstrukci je tu stejným dílem zastoupena jak její historie, tak obraz současných trendů v poptávce hostů. Znamenitá kuchyně k tomu všemu totiž významně přispívá jak skladbou lístků, tak provedením nabízených krmí. Pro to všechno se podnik stal pravidelnou zastávkou mlsných. Pověsti o kvalitách této restaurace se totiž šíří rychle.


V dosahu městské hromadné dopravy pár minut od metropole ve Vestci vyrostla nová atraktivní restaurace U Klimešů. Tedy ona vznikla před více než stem let, nové vzezření dostala díky okázalé přestavbě v roce 2020. Nevšední spojení minula a dneška dalo vzniknout jedinečné „dvoulodní“ prostoře. Původní sál zdobí  efektní jednoduché niky na jedné ze stěn a je koncipován coby mírně starosvětská hospoda. I se zvýšeným pódiem, kde dřív možná bývalo „starostovo“. Nový rozměr získala restaurace přístavbou cele proskleného prostoru. Ten je vybaven jako podnik vyšší třídy, s noblesním prostřením a založením. I díky prosklenému stropu je po celý den prozářen světlem, i večer nabízí poutavou překvapivě poetickou atmosféru.  
 
kli7.jpg     kli8.jpg

Stejně lákající a jedinečná je i tamní kuchyně. Zajímavě rozdělený lístek, kdy denní nabídka stojí na české tradici a odehrává se v pivnici. Stálý lístek je koncipován se širším záběrem kuchyně mezinárodní. Obě varianty nabídky je však samozřejmě možné využít v té i oné části restaurace. Jemné řízečky z vepřové panenky a bramborovým salátem najdete na poledním menu každý den. Exotiku obstarají smažené olomoucké tvarůžky s domácí tatarskou omáčkou. 
 
kli2-1.jpg     kli9-2.jpg
 
Tato i všechny další receptury z Rettigové a jejích následovnic jsou provedeny s citem pro jednotlivé suroviny vnímavě propojené do lahodného finále. Švestkové bramborové knedlíky přelité máslem, sypané cukrem, tvarohem, se zakysanou smetanou například jsou báječnou ukázkou umu kuchařova. Pevné nelepivé těsto by s vlastním výrazem, cukrem a mákem stačilo k potěšení patra samo. Ovšem švestka přidá nesladký, lehce adstringentní part a výsledkem je již řečený veskrze potěšující prožitek.
 
kli3.jpg     kli4-1.jpg

Mezinárodní okénko je otevřeno krom jiného pro grilovanou pljeskavici s pikantním ajvarem a opečenými bramborami, pikantní Quesadillu s kuřecím masem, jalapeños a zakysanou smetanou, a třeba i hovězí rump steak s grilovanou paprikou a demi-glace, to za všechny další. 
Podtrženo, sečteno: U Klimešů se v milém prostředí znamenitě jí. Není proto divu, že opečováváni pozorným personálem tu bývá přečasto plný dům. A neustávající velký zájem je i o jídlo „přes ulici“. 
 
kli10.jpg     kli12.jpg

U Klimešů
Vestecká 9, Vestec 252 50
tel.: +420 722 009 009, e-mail: restaurace@uklimesu.cz
uklimesu.cz
Po – Ne 10.30 – 22.00


Autor: Milan Ballík