Statek 1738

Statek 1738

Poklid krajiny v okolí Dušník nad Vltavou, kde leží Areál Statek 1738 s vyhlášenou restaurací je také lékem na duši. Vedle jídla vás dostane i ráz tamní krajiny. Zlaté plochy nepodmítnutých polí střídají očesané konstrukce chmelnic. To všechno uhlídáte hned za branou areálu. Když se pokocháte, zbývá už jen vrátit se na dezert a kávu na terase. Den je tak rámován veskrze pohodovým zážitkem, který vám vydrží hodně dlouho.


Nedaleko Neratovic na prvém břehu Vltavy mezi poli a chmelnicemi leží nevelká Obec Dušníky nad Vltavou. Za svoji proslulost vděčí především nevšednímu areálu Statek 1738. Tam je totiž doma vyhledávaná restaurace téhož jména. 
 
stat77.jpg     Stat1.jpg

Nijak okázalý interiér představuje současnou tvář českých restaurací. Dřevěný mobiliář, holé desky neprostřených stolů a velká krytá terasa před vchodem. To, co je magnetem pro hosty však představuje kuchyně. Menu, kde naleznete několikero druhů masa ne tak často frekventovaných druhů. Třeba vepřovou plumu s fazolkami, portobelem, červenou cibulkou, šťouchanými bramborami se slaninou a tymiánovou omáčkou. Burger Statek zase stojí vedle salátu, cibulového chutney, rajčete, slaniny, sýru  a BBQ omáčky na řezu hovězího chuck roll.
 
stat19.jpg     stat55.jpg

Své místo zde mají ovšem i receptury české kuchyně. Nejen ty ověřené, jako je nepostradatelná kulajda – mimochodem znamenitá, zdravě navinulá se správnou porcí kopru, spoustou hub a dobrými bramborami – selečí kolínko s bramborovou kaší a pečenou kořenovou zeleninou. Vedle těchto jistot tu narazíte i na určité experimenty. Kachní prso s tarhoňou a brusinkovou omáčkou, kupříkladu. Nejde ani tak o kombinaci těstoviny a kačeny, jakkoliv neobvyklou. Tarhoňa, sama o sobě zajímavá, je připravená se smetanou. Jejímu spojení s optimálně připraveným masem budeme patrně muset patrně teprve uvyknout. Tuk ze smetany a ten zpod křupající kůžičky prsou se moc nekamarádí a chvíli trvá, než se v soustu podělí o prostor tak, aby výsledek správně ladil. 
 
stat6.jpg     stat10.jpg

Je zde k mání i řada krmí z světa. Restované krevety se sladkou chilli omáčkou na salátku z marinované ředkve. Zkrátka, v sortimentu na Statku se najde každý. Když je navíc prožitek umocněn pozorným personálem, který o víkendech neví, kam dřív skočit a přesto neztrácí klid, úsměv ani přehled, výběrem ze slušného arzenálu nápojů, včetně lihuprostých, potom je o dobré rozpoložení postaráno. V létě katalyzuje náladu hned první sousto na letní terase. „koření“ ho totiž pohled na podmanivě upravený dvůr. Dokonce, když se vám tu opravdu zalíbí, můžete využít i možnost ubytování. 
 
stat21.jpg     stat17.jpg

Oč je Statek 1738 stranou od rušného stylu dnešního žití, o to více vás osloví. Dokonce tak, abyste se stali jeho pravidelnými návštěvníky. 

Statek 1738
Dušníky nad Vltavou 10, Všestudy 277 44
tel.: +420 724 004 005, e-mail: rezervace@statek1738.cz
​​​​​​​https://www.statek1738.cz
otevřeno: Po – Ne 11.00 – 21.30


Autor: Milan Ballík