Staročeská super potravina

Staročeská super potravina

Dřín obecný je vysoký, divoce rostoucí keř, který kvete ještě za mrazu a jehož plodem jsou malé, tmavě červené peckovice, dřínky. Právě dřínky, jsou naší další tuzemskou, dosud nedoceněnou super potravinou.


Mají vysoký obsah vitaminu C, uvádí se 100 až 300 mg vitamínu C na sto gramů plodů. Dále obsahují vitamín P, provitamín A, pektiny, 2 - 3 % ovocných kyselin, především kyselinu jablečnou, cukr, třísloviny a důležité minerály jako je draslík, vápník, železo, hořčík, síru, také flavonoidy, katechiny a hlavně antokyany. Ty, kromě toho, že bojují proto rakovině a posilují imunitu, jsou zodpovědné za úžasnou barvu dřínek, která vynikne po tepelném zpracování.  
 
2-drinky.jpg     3-drinky.jpg

Dřín má rád teplo, proto ho u nás zná hlavně moravská kuchyně. Moravské město Šumice na Zlínsku má dřín ve svém městském znaku a každoročně se tam konají dřínkové hody. Dřínkový kompot předčí chutí i využitím brusinky. Džem ze dřínek je do nasládlých omáček daleko lepší než šípek, předčí ho chutí i barvou. Dřínkám se říkalo i české olivy, jsou výborné naložené do slaného roztoku. Dřínky dozrávají od konce srpna do října a výborné jsou prý i mírně přešlé mrazem. Dřínkovici, pálenku z plodu dřínu, koláčky s dřínkovou marmeládou nebo růžové víno obarvené šťávou z malých dřínek ochutnáte i v Rakousku, kde v údolí Pielachtal roste mnoho dřínů obecných. Obyvatelé Pielachtalu dřínkám říkají Dirndln a založili na nich místní cestovní ruch.  
 
4-drin-ma-ve-znaku-mesto-Sumice-na-Morave.jpg


Autor: CzechSpecials