Pohlednice z Václavského náměstí aneb Yalta Craft Bistro

Pohlednice z Václavského náměstí aneb Yalta Craft Bistro

V srdci metropole uprostřed na Václavském náměstí vznikl jeden z nejdiskutovanějších konceptů doby. V prestižním Jalta Boutique Hotelu, kdysi opoře nadstandardní gastronomie se objevilo – bistro.


Není to však bistro v pravém smyslu toho slova. Část prostory někdejší restaurace opravdu zaujal mobiliář, který se od espritu oslňujících interiérů poněkud vzdálil. „Bufetové“ stoly s vysokými židlemi, prajednoduché hromadné založení, nepočetný výběr jídel na lístku. Ovšem co položka, to nevšední, mimořádně odvedená receptura. Neotřelá pojetí pod tradičními názvy, jako je třeba smažák. Kombinace tří druhů sýra provázaných žárem pod vrstvou panko strouhanky s kopečky libečkové majonézy na povrchu. Výsledkem je vyladěný projev souzvuku tří sebevědomých chutí, které nesoupeří, ale navzájem si vyhoví. K tomu pár bylinek a máte smažák, za jaký se tu nemusejí stydět. Zrovna tak třeba koprovka. Na přírodu bez smetany vypadá nezvykle, ovšem chutná jako ta nejvydařenější kreace tohoto druhu. S vůní kopru intenzity chanelu, chuťově exponovaná na maximum. A to nebyla řeč o jazyku, ten má krom vytříbené kompozice vstupů navíc hodně svéráznou prezentaci. 
 
2-yalta-pohlednice.jpg     3-yalta-pohlednice-smazak.jpg

Koncept Yalta Craft Bistra, jakkoliv pro mnohé možná nepatřičný, prokázal za krátkou dobu, jaká mu byla zatím dopřána, sebevědomou životaschopnost. Nejlépe o tom svědčí poměrně často a celkem plně obsazené právě ony „bufetové“ stoly. A to převážně mladými lidmi. 
 
5-yalta-pohlednice-jazyk.jpg     5-yalta-pohlednice-2.jpg

Za projektem, který by se bez nápadu provozovatelů, odvahy generálního ředitele hotelu a invence šéfkuchařovy pravděpodobně nezrodil - dovolím si k oné trojici přidat ještě ženu, nevšedně kreativní cukrářku Františku - je třeba vidět jejich vizionářský pohled.  A vědomí, že přichází doba změn. Jejichž je Yalta Craft Bistro za krátký čas existence už osvědčeným průkopníkem. 

Václavské náměstí 45 (pod koněm), Praha 1
tel. +420 730 89 88 89, e-mail yalta@yalta.cz
www.yalta.cz
otevřeno Po – Pá 8:00 – 23.00, So - Ne 9:00 – 23.00


Autor: Milan Ballík