Oranžové září

Oranžové září

Oranžová barva dýně, která právě v září dozrává a začíná tak její dlouhá sezona, nám jasně signalizuje přítomnost karotenů, mimo to obsahuje velké množství vitamínu A, E, C a komplexní řadu vitamínů B. Z minerálních látek je zde hlavně vápník a hořčík a nesmíme zapomenout na tělu prospěšnou vlákninu. Ve 100g dýně je pouze 63 kcal. 


Dýni zpočátku zařazovali historici do stejného období, jako fazole a papriky, a to do 5 000 let před naším letopočtem. Novější vykopávky a nálezy semínek dýní však domestikaci této rostliny posunuly na dobu 8000 - 10000 let př.n.l. Na mnoha druzích dýni si tak pochutnávali hlavně v Peru a Mexiku, odkud je Portugalci v 15. století přivezli do Evropy a do Japonska.
 
2-dynova-polevka.jpg

Kdysi jsme dýně znali jen ve formě podivných kompotů od našich babiček, ale naši kuchaři se už s dýní pomalu učí pracovat a vytvářejí zajímavé dýňové pokrmy. Dýni lze vařit, zapékat, péct i grilovat. Je výbornou přílohou, hlavním jídlem i zajímavým dezertem. Dýni lze použít i v syrovém stavu do salátů, při přípravě se odstraní jen semínka a vlákna dužiny. Dýně snese ostré koření, jako je chilli, pepř nebo zázvor. Stejně tak se dobře snoubí s exotickými druhy koření, jako je kari nebo koriandr, zajímavá je její chuť i se skořicí a badyánem. Jedním z nejoblíbenějších jídel z dýní je určitě polévka. V české kuchyni není nováčkem, objevuje se v kuchařských knihách od 19. století.

3-dynova-polevka.jpg
 
Recept naleznete zde.

Autor: CzechSpecials