Ohnout nebo zlomit

Ohnout nebo zlomit

Známe je, líbí se nám a je po nich dodnes velká sháňka, i když jejich cena není nízká. Na židlích "thonetkách" sedíme v českých hospůdkách i kavárnách, na typicky zohýbaný věšák si zase věšíme kabáty. Židle značky Thonet letos oslaví 180 let a zároveň si připomínáme 150 let od úmrtí jejího stvořitele.


2-videnska-kavarna-hawelka.jpg     3-designove-zidle-ton.jpg

Když Michael Thonet (2.7.1796 - 3.3.1871) poprvé představil v roce 1841 na průmyslové výstavě v Koblenzi svoji židli z ohýbaného dřeva, netušil, jakou slávu mu v budoucnu přinese. Tento vyučený truhlář, který se narodil blízko německé Koblenze, vymyslel a následně zdokonalil postup výroby ohýbaného nábytku, který obdivujeme, a hlavně užíváme dodnes. Thonet po mnohých pokusech a omylech vyvinul jedinečný způsob laminování dřeva napařováním malých kousků dřeva a zbytků. Ohýbal je vložením do litinových forem a nechal uschnout, čímž se vytvořil silný jediný kus dřeva. K jeho velikému rozmachu velmi pomohl kníže Metternich, který mu poradil přesídlit s výrobou do Vídně, a také mu pomohl získat první patenty na jeho výrobní postupy. Heslem Michaela Thoneta bylo: “Ohnout nebo zlomit!“ 

Ohýbaný nábytek značky Thonet se vyráběl i v továrnách u nás, v moravských Koryčanech, ve Vsetíně a od roku 1861 až dodnes v továrně v Bystřici pod Hostýnem, po znárodnění v roce 1946 pod značkou TON. Dnes je TON akciovou společností, úspěšně pokračuje v thonetovské tradici a je vyhledávaným dodavatelem vybavení do restaurací. Nejprodávanějším kusem nábytku, který vytvořil Michal Thonet je židle s číslem 14, jen v letech 1859 - 1939 se jí prodalo po celém světě více než 40 milionů kusů. 
 
4-letak-thonet-1866.jpg


Autor: CzechSpecials