Někdo to rád sladké. Prvorepublikové Vánoce v Zemanově cukrárně a kavárně

Někdo to rád sladké. Prvorepublikové Vánoce v Zemanově cukrárně a kavárně

Mikulášské a vánoční speciality podle receptur mistra cukráře Adolfa Zemana


Agaroví čerti, retro mikulášské perníky a kokosové uhlí už zdobí výlohu vyhlášené Zemanovy cukrárny a kavárny na Josefské 4 v Brně. Čerti jsou původní recepturou mistra cukráře Adolfa Zemana (*1933 - †2023). Sám vymyslel jejich formy a nechal si je zhotovit v tehdejší Slévárně Vaňkovka. Do agarového želé vždy přidával pravou griotte.

            

Rodinná tradice cukrářství a kavárenství přivedla mladého 15letého učně Adolfa Zemana do kavárny na Josefské v roce 1948. Cukrářem byl za Rakouska-Uherska už jeho dědeček, pak tatínek a nakonec se stal cukrářem i sám Adolf Zeman. Jeho cílevědomost, učenlivost a touha neustále se posouvat vedla k získání titulu Mistr cukrář České republiky a mnoha dalším oceněním na cukrářských soutěžích a přehlídkách. Podle jeho receptur zde dodnes připravují i další speciality jako pečené a kokosové draky.

      

Pokud byste chtěli potěšit své blízké tradiční specialitou z nejstarší nepřetržitě fungující kavárny v Brně, k dispozici jsou dárkové poukazy a vánoční balíčky s váženými dobrotami. Nechybí čerstvé vánočky, tvarohové koláče, štrůdl nebo oblíbený borůvkový táč. Kdo nestihl objednat vánoční cukroví v předprodeji, může pořídit vybrané druhy na váhu po celý prosinec. Pokud jde o nápoje, v zimní nabídce najdete například prvorepublikový punč inspirovaný recepturou ze 30. let, lázeňskou kávu s lísko-oříškovým likérem nebo Zemanovu horkou čokoládu. Otevřeno je od pondělí do pátku v čase 8:30 – 18:30, v soboty 10:00 – 18:30 a o Vánocích navíc také v neděli v čase 14:00 – 18:30.

                     

Atmosféru prvorepublikových Vánoc můžete přijít nasát na vánoční večírek 12. prosince 2023. Letos se kromě tradičního přípitku, tomboly a živé hudby můžete navíc těšit na přehlídku dobové módy se Salonem první republiky. Lístky lze v předprodeji pořídit přímo v kavárně. Do kalendáře si rovnou můžete uložit i datum 30. ledna 2024, kdy se pořádá oslava 87 let od otevření této funkcionalistické kulturní památky. Pozvání na oslavu přijala autorka kuchařky Sladká první republika Kristina Šemberová, která návštěvníkům popovídá o prvorepublikovém pečení a stolování a podepíše knihy.

Web: www.zemanovacukrarna.cz 

 

Autor: text i foto Zemanova kavárna a cukrárna