K jaru patří jehněčí

K jaru patří jehněčí

Na jaře, a to nejen o velikonočních svátcích, patří na stůl maso mláďat. Kromě telecího masa, jemných kukuřičných kuřátek nebo masa králičího je to určitě maso kůzlečí a jehněčí.


Archeologické vykopávky dokládají, že se jehněčí maso jedlo už v době kamenné, později ho v oblibě měli například Goethe a anglický král Edward VII., který si na něm pochutnával při svém pobytu v Mariánských Lázních.

Jehněčí u nás ale bylo v současnosti nedoceněno, i když vyniká šťavnatostí a znamenitou chutí. Nelze ani zapomenout na jeho výživovou hodnotu. Jehněčí maso má malý obsah tuku, ve 100 g masa je to 13 g. Pro porovnání: hovězí maso obsahuje 18 g a vepřové 21 g tuku. Kromě vysokého obsahu bílkovin je jehněčí cenné pro vysoký obsah fosforu, železa, vápníku, zinku a vitamínu B1 a B2. Úprava jehněčího masa je snadná, nejčastěji se peče a dusí, kotlety, kýta i jemná jehněčí svíčková je vynikající na grilování. Jehněčí, stejně jako skopové, se musí podávat horké, nejlépe na předem nahřátých talířích, protože jeho tuk, lůj, velmi rychle tuhne.
 
2-jehneci.jpg     3-jehneci-medailonky-v-zelenine-str-m.jpg

Česká kuchyně má velké množství receptů na úpravu jehněčího, například specialitu střední Moravy - Jehněčí medailonky v zelenině.
 

Autor: CzechSpecials