Velikonoce 2021

Velikonoce 2021

Send by e-mail

 
 
 • Autor: Milan BallíkPřed příchodem jara roku s mystickým letopočtem 2020 postihla svět pohroma. Prakticky po celém glóbu se nečekaně a velkou rychlostí žene vysoce zhoubný virus s neodhadnutelnými důsledky. 
  Veškerý kulturní a společenský život ustrnul, svět se zastavil. Lidé jsou ve víceméně nucené izolaci, téměř všechny turistické destinace osiřely. Zmlkla divadla, oslepla plátna kin, utichly restaurace…


  Nyní píšeme rok 2021 a Velikonoce jsou opět přede dveřmi. Za prakticky týchž podmínek. To znamená, že loňská otázka, co s Velikonocemi je znovu tématem dne. 
  Opět jsme pár dní před možná nejvýznamnějšími církevními svátky. Znovu se ptáme, jak široké mantinely pro ně dnes zbývají. A dostáváme stejnou odpověď. 
  Svatopetrské náměstí před Apoštolským palácem ve Vatikánu nenaplní davy věřících ani letos. Osud slavných mší vyvolává otázky a vrásky na čelech duchovních pastýřů, ani v tomto roce k vám na Velikonoční pondělí koledníci asi nezavítají. 
  Znovu je tu však možnost, kterak může každý uctít tyto dny v soukromí některými z nepsaných, leč po staletí platných velikonočních úzů, aniž by nám je kdokoliv dokázal zakázat. Svátečními pokrmy. 

  Znovu přijde na pořad maso mláďat coby punc nového života. Kuřata i kůzlata v nejrůznějších úpravách, a samozřejmě jehněčí, tedy beránek. Ten ostatně vedle mazance, pečeného z třeného či piškotového těsta, je na svátečních stolech přítomen i ve sladkém provedení. Z historie přežívají i jeho bohatší varianty, kdy se do základu přidávají rozinky či kousky sušeného ovoce. Mělo to jednak zlepšit chuť těsta, také se však tím ukazovalo, jak ekonomicky silná je ta která rodina. Když už je řeč o chuti, namočíte-li rozinky na nějaký čas do tuzemáku, zmizí beránek ze stolu před očima. 
  Mazanec jsem už zmínil. Připravován z kynutého těsta jako vánočka, je její jakousi neupletenou velikonoční variantou. Pro vnější efekt, který však má do lahodnosti mazance co mluvit, se zdobí půlenými mandlovými jádry na povrchu.    Ke škaredé středě se váže trhanec, nevyhlíží nijak vábně, a stejně jako ten den není zrovna ke slávě.
  Pak jsou tu jidáše, kynuté těsto, mléko a med, tvarem šroubovice, coby symbol provazu oběšencova. 
  Možná vám tedy chvilka posezení u rodinného stolu s některou z uvedených dobrot pomůže alespoň na krátkou chvíli sváteční atmosféry ukonejšit mysl a snáze překonat nelehkou realitu současného života s pandemií. 

  Oslava Velikonoc se v minulosti nesla v bohatých hostinách po dlouhém půstu. Hlavní roli při přípravách takových hodů hrála mláďata. Zrod jara coby symbolu nového života byl vítán především masem jehňat, dílem i kůzlat. V historii najdeme desítky a desítky úprav mladého masa, zmiňuje se o nich už ve své kuchařce z roku 1591 Bavor mladší Rodovský z Hustiřan.  Několik příprav jehněčího předkládám systémem „à la Josef Bittermann“. Ty sice vyžadují určitou kuchařovu zběhlost, na druhé straně dávají prostor jeho invenci. Výběr také ukazuje atraktivitu až okázalost některých krmí i to nakolik vysoká byla úroveň naší kuchyně oněch časů:
  jehněčí kotletky podle restaurantu Lippert, pečené kotletky obložíme plátky husích jater a lanýžů, podlijeme madeirskou omáčkou
  ledvinky à la bordelaise (ala bordléz) - ledvinky dusíme na cibulce s červeným vínem, sekanou zeleninou a na kostečky nakrájenými brambory
  hřbet, Selle d‘agneau Podle květinářky, à la bouquetiére (ala buketjér) - slaninou protažený pečený hřbet obložíme míchanou zeleninou. 

  Ač uvádění receptur není mým zvykem, přece jen jeden zmiňuji. Je z roku 1932 z šestého vydání knihy Kuchařské předpisy pro žákyně kuchařských škol i pro domácnost Anny Kofránkové, státní učitelky odborné školy pro ženská povolání spolku Ludmila v Českých Budějovicích: 

  Zadělávané jehněčí neb kozlečí
  suroviny: přední díl jehněte neb jedno kůzle, zelenina, polovina cibule, 40 g másla, sůl, květ, jíška ze 60 g másla a 80 g mouky, 2 žloutky, půl citrónu, jeden květák
  postup: na másle se dusí zelenina a cibule, přidá se maso na kousky nakrájené a osolené, zalije se vodou a dusí do měkka. Zvlášť se upraví jíška, zalije se odvarem z masa, omáčka se povaří a procedí. Do omáčky se dá maso, květ a před podáváním se přilijí žloutky, rozmíchané ve lžičce smetany. Květákem uvařeným ve slané vodě se mísa s masem vyzdobí.
   

Přihlásit k odběru newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.