Praque Wine Week netuctově

Praque Wine Week netuctově

Send by e-mail

 
 
 • Autor: Milan BallíkOživovat v zemi mistrů světa v pití piva kulturu poznávání a konzumace vína nebylo nikdy příliš snadné. Nicméně se zde objevilo několik podniků, jimž se to mimořádně podařilo. A daří dosud.

  28. ledna 2019 začal v Praze další ročník galapřehlídky vinařských producentů a jejich vín. Potrvá do třetího února a jako pokaždé přináší spoustu atraktivních eventů.   V roce 2009, kdy festival v dnešní podobě proběhl premiérově, byl svým způsobem průlomovou akcí. Spotřeba vína na hlavu a rok byla tehdy málo přes šestnáct litrů - oproti cca sto šedesáti litrům piva. Z toho domácí producenti stačili spotřebu pokrýt zhruba z jedné třetiny. V roce 2018 už se víno vyšplhalo na více, než 17 litrů. Vzhledem k masové podpoře produkce a konzumace vína - jíž je Prague Wine Week  významným účastníkem, lze tuto přehlídku považovat za velmi přínosnou. Soudě jak podle počtu zúčastněných vinařských subjektů, tak co do množství jejích zvídavých vínamilců. Zatímco v roce 2009 bylo vystavovatelů pět desítek a přišlo na 10 000 návštěvníků, při posledním, jedenáctém ročníku v lednu 2018 už byla tato čísla dramaticky jiná. Vín na galadegastaci bylo možné ochutnat více, než 1640 vzorků.  Co tedy letošní ročník nabízí?  Tradicí jsou přehlídky vín, vinařství a gastronomie. Po dobu trvání budou ve vybraných vinotékách a vinárnách probíhat degustace produkce zúčastněných vinařů. Některé restaurace potom spolu s tím kterým producentem připraví degustační menu, spárované s jeho víny. Jako příklad uveďme u nabídky degustací vinný bar WINE NOT s lákající nabídkou. Sestává z vín: SOMMELIER SELECT Müller Thurgau 2016; kabinetní víno, DAVINUS Sylvánské zelené 2016, pozdní sběr; DAVINUS Kerner 2016, pozdní sběr; DAVINUS SUPERBIA Zweigeltrebe barrique 2016, pozdní sběr a FINCA HERRERA Tempranillo 2014  Párování se bude konat - krom dalších restaurací - i v La Piccola Perla. Tam se jako partneři speciálního menu představí báječná sicilská vína pod etiketou Fina Vini.

  Středeční galadegustace pak bude jedinečným vyvrcholením festivalu. A to ne často nabízenou možností ochutnat v jednom čase na jednom místě všechna vína, která se zúčastnila soutěže Prague Wine Trophy. Ta se koná od roku 2007 a je vlastně hlavním tématem celého festivalu. Vinaři při ní představí to nejlepší ze svých sklepů, restaurace se pochlubí svou zkušeností s párováním. A milovníci vína? Ti si jistě nenechají ujít již zmíněnou galadegustaci. Tentokrát zpestřenou o účast slovenských vinařství pod heslem Masterclass Slovensko - silná sestava.  Festival bude jistě i zajímavou inspirací pro restaurace, nesoucí certifikaci Czech Specials, a sice díky ukázce možnosti oživit tradiční receptury o párování se znamenitými víny tuzemské provenience.

  Tak nezapomeňte: Středa 30. 1. 2019, 16 — 20 h, Jalta Boutique Hotel.
   

Přihlásit k odběru newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.