Matějské atrakce i dobroty

Matějské atrakce i dobroty

Send by e-mail

 
 
 • Autor: Milan BallikŽe se Matějská pouť 2018 koná po pětapadesáté je i není pravda. Novodobá historie se sice začala psát v roce 1963 poté, co se prvá jarní evropská pouť natrvalo usídlila v tehdejším Parku kultury a oddechu, dnes Výstavišti Praha v Holešovicích. Ovšem ta vůbec první proběhlav roce 1595, letos se tedy píše její 423. kapitola!   Jako většina původně církevních svátků - Pouť svatého Matěje byla prvotně procesím věřících ke kostelu svatého Matěje v Dejvicích – se jejich tvář změnila.  Ty současné, tedy i letošní, mají už docela jinou tvář. Se vstupem do třetího milénia přibyla řada atrakcí, tomu odpovídající. Především jsou tu adrenalinové akce holandského partnera - Bungle /Katapult/, Ghost Rider /Break Dance/ a ještě Booster, nebo strašidelný zámek Triller. 
  Zmizeli flašinetáři, zvěřince, panoptika. Poetiku dávno minulých poutí však stále připomínají osvědčené atrakce jako řetízkáč, lochneska, ruské kolo, střelnice. A ovšem asi nejpopulárnější o něco mladší zábava, na které ulítávají i tatínkové, autodrom  My jsme se však na Matějskou vypravili z jiného důvodu. Její součástí, patrně už od pradávna, jsou nejrůznější dobroty. I zde se sortiment změnil, nové trendy ve stánkové gastronomii – můžeme-li to tak nazvat, se postupně prosazují i zde. Klobása s chlebem, uzená kýta nebo kuřecí řízky, to je dnes kmenová nabídka jídel.  V novější době se položky rozrostly o gyros, hranolky, párek v rohlíku. A nepostradatelné „hambáče“.   Zajímavější je však segment sladkostí či laskominek, chcete-li. Tam se stále objevují ta lákadla, která byla hitem počátků novodobé éry Pouti - cukrová vata, perníková srdce, turecký med... Mezi ně se dravě vlomil všudypřítomný trdelník. Nevím jistě, ale řada z toho, co v nabídce z dřevních let konání Matějské bylo vyhledávaným zbožím, by se možná právě s trdelníkem dokázala úspěšně popasovat. Kokosový špalek například, to bývala nějaká lahůdka! Černé šňůrky pendreku, ten patrně nahrazují barevní hádci, sladké dřevo (kořeny lékořice lysé) – byla ho plná pusa a skoro se nedalo spolknout. Potom ještě sudžuch, ohromně sladká balkánská záležitost. Říkalo se jí „sužuk“, což je prý salám. Ale ten pouťový „sužuk“ – tedy sudžuch, slaďoučký jako hubička, variace ovoce, ořechů a čokolády, po tom šílely snad všechny děti.   V období první republiky se počet návštěvníků Matějské pohyboval okolo čtvrt miliónu lidí. V 90. letech 20. století se počet účastníků přiblížil jednomu miliónu, možná jej i dosáhl. V posledních ročnících návštěvnost poněkud klesla, ale proč by se nemohla na čísla z prvních let po Listopadu znovu vrátit právě letos?! Pouť trvá od 24. února do 15. dubna 2018

   

Přihlásit k odběru newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.