Odběr novinek:

Hlavní partneři:

Asociace hotelů a restaurací ČR

Kudy z nudy



Vepřový brabec s bramborovým knedlíkem a zelím po moravsku - recept

Specialita regionu Střední Morava a Jeseníky

Specialita z regionu

Hodnocení speciality

hlasovalo
9 lidí
Doba přípravy:45 min
Doba vaření:120 min
Počet porcí:6

Na tuhle báječnou klasiku narazíte na seznamu „hotovek" v menu každé pořádné hospody. Možná si tedy říkáte, proč se s ní vařit doma? Protože domácí knedlíky a zelí musí na Moravě zvládnout každá správná hospodyňka. A díky vůni pečeného masa linoucí se široko daleko nepochybně nezůstane u stolu sama!

Suroviny:

750 g vepřového
bůčku nebo plece
1 cibule
2 stroužky česneku
olej
1 lžíce hladké mouky
voda na podlévání
kmín
sůl
na zelí:
1 kg bílého hlávkového zelí
1 cibule
1 lžíce hladké mouky
1 syrový nastrouhaný brambor
voda na dušení
sádlo nebo olej
kmín
sůl
cukr
ocet

na knedlíky:
1 kg ve slupce vařených brambor
1 vejce
200 g hrubé mouky
150 g pšeničné krupice, sůl

Postup:

Nadrobno nakrájenou cibuli osmažíme v oleji dozlatova. Vložíme ji do pekáčku a na ni přidáme vepřové maso nakrájené na větší kostky. Posypeme kmínem a na plátky nakrájeným česnekem. Vložíme do trouby zahřáté na vysokou teplotu, po pěti minutách ji snížíme na 180 °C a poté pečeme ještě asi 45 minut. Občas promícháme a mírně podléváme. Maso vyjmeme, šťávu zaprášíme moukou a povaříme.

Očištěnou hlávku zelí rozkrojíme a vyřízneme košťál. Nakrájíme nebo nakrouháme na nudličky, spaříme vařící vodou a scedíme. Zalijeme trochou vody a za občasného míchání dusíme do poloměkka. Jemně nakrájenou cibuli osmahneme na tuku dorůžova, přidáme kmín, zaprášíme prosátou moukou a mírně osmahneme. Spolu s nastrouhaným bramborem vmícháme do zelí. Dusíme doměkka. Na závěr zelí dochutíme cukrem, octem a solí a ještě krátce podusíme.

Studené vařené a oloupané brambory prolisujeme nebo umeleme na masovém strojku. Přidáme rozšlehané vejce, prosátou mouku, krupici a osolíme. Vypracujeme tužší těsto, které rozdělíme na 4 stejné díly. Z každého vytvoříme váleček. Vkládáme do vařící vody a zvolna vaříme 15-20 minut. Uvařené knedlíky vyjmeme a nakrájíme na plátky.

Specialita je připravována v těchto restauracích:

Švejk restaurant  U Zeleného stromu
název: Švejk restaurant U Zeleného stromu [1]
místo: Praha 1
speciality: Svíčková na smetaně, Vepřový brabec s bramborovým knedlíkem a zelím po moravsku, Pečená kachna podávaná se zelím a knedlíky, Ovocné kynuté knedlíky, Moravský vrabec, Plzeňský guláš, Španělské ptáčky z telecího masa, Vepřové koleno pečené na černém pivě, Vepřové koleno na způsob Elišky Přemyslovny v černém pivě marinované a poté do zlatova pečené, Smažený vepřový řízek, Domácí utopenci s cibulí v octu, Bramborové knedlíky
cena jídla od: 139 Kč
hodnocení:
více »
Přihlásit přes facebook
Opište prosím kód z obrázku