Churma, kaki neboli tomel – jak nakupovat a připravovat v kuchyni

 Churma, kaki neboli tomel – jak nakupovat a připravovat v kuchyni

Send by e-mail
 • Šéfkuchaře hotelu Horizont v Peci pod Sněžkou, Jiřího Švestky jsme se dnes zeptali na méně známé ovoce, které se s naprostou pravidelností objevuje v našich obchodech právě touto dobou.  Churma je ovoce původem z Číny, kde se pěstovala již před více než 2000 lety. Roste na vysokých keřích a stromech. Plody dorůstají hmotnosti až 0,5 kg, mají žlutooranžovou až červenou barvu, tenkou, hladkou a obvykle ojíněnou slupku. Dužnina je u nezralých plodů křupavá a velmi trpká, v době plné zralosti je sladká a naopak mazlavá až marmeládovité konzistence. Dnes se churma pěstuje v subtropickém pásmu s dostatkem srážek, prakticky na celé zeměkouli.   Čerstvé plody churmy obsahují až 20% cukrů, mají vysoký obsah vitamínu C a nízký obsah kyselin. Jsou lehce stravitelné, pomáhají při léčení zažívacích potíží a mohou mít i mírně projímavý účinek. Díky vyššímu obsahu minerálních látek jako je draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, měď či mangan, nám churma dodává přírodní energetický impuls v boji s únavou, podporuje rozvoj silných a zdravých kostí a pomáhá při svalových potížích.  K nám se plody churmy dovážejí v ještě nezralé podobě, transport by jinak nepřečkaly. Při nákupu vybíráme dobře vybarvené oranžové kusy, nesmí být pomačkané a otlačené. Doma je necháváme jednoduše dozrát v pokojové teplotě, až změknou a vypadají sklovitě, dužnina je pak nejchutnější. Pozor na prudké výkyvy teplot, pro dlouhodobější skladování je optimální teplota 10-15°C, teploty pod 8°C se vyvarujte. Před konzumací či zpracováním je vždy třeba plody omýt teplou mýdlovou vodou.

  Sám toto ovoce využívám hlavně ve studené kuchyni. Dají se z něj dělat různé poháry a deserty, přidáváme je do salátů a můžeme kombinovat jak s jiným ovocem, tak s listovými saláty. Používáme ho také jako součást předkrmů či k jejich dozdobování nebo do tepelně upravených pěn. Já osobně mám churmu rád čerstvou, pouze překápnutou šťávou z citronu nebo limetky. 

  Tentokrát vám nabídnu jednoduchý recept na lehký desert z churmy a kiwi pro 4 osoby. 

   

Lehký desert z churmy a kiwi

  postup

  • Churmu rozpůlíme a zbavíme slupky, dáme do ploché misky a přidáme oloupané kiwi nakrájené na plátky, pokapeme jablečnou a citronovou šťávou, třešňovým likérem nebo griotkou. Lehce posypeme moučkovým cukrem a necháme chvíli marinovat.  
   Před servírováním zdobíme vyšlehanou smetanou a mandlovými lupínky. 
   Je to velmi lehký a chuťově zajímavý desert.

  Doba přípravy

  Doba přípravy
  -
  Doba vaření
  -

  Počet porcí

  4 porce

  Ingredience

  • 6 ks churmy, 4 ks kiwi, jablečná a citronová šťáva, třešňový likér nebo griotka, moučkový cukr, smetana, mandlové lupínky na zdobení
    

  Přihlásit k odběru newsletteru

  Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.

   
  Novým šéfkuchařem Spa hotelu Lanterna je Josef Tydlačka
   
  Spa hotel Lanterna, který je součástí Resortu Valachy v beskydských Velkých Karlovicích a jehož restaurace Vyhlídka je certifikována v projektu Czech Specials, má nového šéfkuchaře. Hotelovou kuchyni nově vede 33letý Josef Tydlačka, který v Lanterně působí patnáct let, z toho tři roky byl zástupcem šéfkuchaře a v posledním roce výkonným šéfkuchařem. Byl také autorem velmi úspěšného menu První republika, které bylo nabízeno při nedávném Karlovském gastrofestivalu. Dosavadní šéf Pavel Václavík hotel opouští po 22 letech, aby se nadále věnoval vlastnímu podnikání v gastronomickém oboru a v poradenství. Stejně jako jeho předchůdce je Josef Tydlačka valašským patriotem, zastáncem moderní krajové gastronomie „Profilujeme se moderní valašskou gastronomií z čerstvých surovin, spolupracujeme s regionálními dodavateli a farmáři, pořádáme degustační večery pro gurmány, spolupracujeme s předními vinaři i michelinskými šéfkuchaři. Rádi k nám jezdí milovníci kvalitní gastronomie a wellness, s kuchyní jsou spokojeni a tuto linii určitě chci zachovat. Rád pracuji třeba se zvěřinou a jehněčím masem, ale také mě baví klasika – nejrůznější omáčky“, popisuje Josef Tydlačka.
  .