Veselé loučení s obžerstvím

Veselé loučení s obžerstvím

Nelekejte se, jde o loučení jen dočasné. Třídenní svátek všech jedlíků se jmenuje Masopust a znamená tolik: Od tří králů do Popeleční středy se rozloučit s masem.


Na tento čas se právě o Masopustu lidé řádně připravují. Krojovanými průvody masek, bujarým veselením... a zhusta také zabíjačkou. Zřejmě proto, aby tělo překonalo dlouhý a ne pro všechny příjemný půst. Píchl se pašík, všichni si dopřáli pořádnou porci zabíjačkových dobrot. Maso potom hospodář uložil na čas, kdy půst pominul.
 
2-masopust.jpg     3-masopust.jpg

Takhle to bývalo v minulosti. Dnes se tu a tam koná veselý průvod, možná se někde vyskytne i ta zabíjačka. Ovšem ty pravé, v oněch časech, ty byly! Čuníkovi nechybělo moc do dvou centů, masa byla kupa, navíc i dvě vědra sádla, na kterém se do příští zabíjačky všechno v kuchyni připravovalo. Takže vlastně spojení příjemného s užitečným. Veselí při ostatcích, taneční zábava – mnohdy s rušným průběhem. V pohanských dobách také vzývání božstev úrody a plodnosti. A vedle toho již řečené zajištění kuchyně populárními surovinami. Zdaleka ne tak nezdravými, jak se nám občas pokoušejí namluvit všichni ti zastánci zdravé výživy.
 
4-masopust.jpg     5-masopust.jpg

Jako všechno, co se dělo pod všemocným vlivem církve, i Masopust, především pak samotný půst, vzaly v dnešních časech mnohde zasvé. Tradice polevila, zvláště tam, kde katolictví ztratilo svoji kdysi neomezenou moc. Nicméně, velké a slavné průvody zůstaly. Jsou to vyhlášené, několikadenní karnevaly. Už ne tak pevně s Masopustem svázané, nicméně z jeho tradic vycházející. Jistě znáte ty největší, jako třeba Rio de Janeiro či Benátky.
 
6-masopust.jpg     7-masopust.jpg

Kouzlo Masopustu v pravém smyslu jeho dění se změnilo. Stále však jde o veselé až bláznivé oslavy se svátkem hodování. Lidé si užili zábavy a masných lahůdek, řádně se připravili na trochu ponurý čas půstu. Aby se po čtyřiceti dnech vrátili k jelitům, sulcu, pečeni se zelím a knedlíkem, či na sádle smaženým řízkům. Načas zapomněli na vařenou krupici, brambory či čočku. Pravda, někteří se k nim později občas vracejí, jiní však vytrvávají až do příštího Fašanku.  
 
10-masopust.jpg     8-masopust.jpg

V různých oblastech země mívá Masopust odlišný průběh, někde jsou průvody okázalé a veselé, jinde skromnější. Hraje kapela, maskovaní tanečníci bývají pohoštěni v každém domě skleničkou pálenky. Zvlášť podařené a veselé jsou dodnes na Hlinecku. Dokonce tak, že je organizace UNESCO zapsala na Listinu světového přírodního a kulturního dědictví. V letošním roce připadá tento pohyblivý svátek s pevným startem na období 7. ledna až 13. února.
 
9-masopust.jpg

Pro vás, kteří máte chuť prožít si nevázané masopustní veselí přidávám pár tipů s termíny těch nejvyhlášenějších.
27. leden 2018, 10:30 - 16:00 - Staročeský masopust Veselý Kopec u Hlinska
3. únor 2018, 7:30 - 16:30 - Staročeský masopust Hamry u Hlinska
4. únor 2018, 7:00 - 17:00 - Staročeský masopust Blatno u Hlinska
4. - 13. únor 2018 - Fašank Strání (Uherskobrodsko)
10. únor 2018, 9:30 - 14:30 - Fašank Pavlov (Mikulovsko)

Autor: Milan Ballík