Obilí, dárce života

Obilí, dárce života

Send by e-mail

 
 
 • Autor: Milan BallíkTen, kdo poprvé vložil do úst zrna náhodně utrženého klasu, shledal je chutnými a rozhodl se pěstovat onu trávu cíleně, jistě neměl potuchy, jaký dar přinesl budoucím pokolením. Z původních lovců, později lovců-sběračů, stále ještě kočujících, se postupně stávali první zemědělci.   Dnes, kdy se obilnin na světě vypěstuje ročně kolem 2,5 miliardy tun, by původní pěstitel asi jen udiveně zíral, co se s jeho počinem událo. Kolik jich je druhů, a do kterých všech potravinářských oborů jejich semena pronikla. Není se čemu divit. Obiloviny v nejrůznějších formách upravované, jsou zdrojem především škrobu, vitamínů, vlákniny a dalších komponent, třeba oleje. Ať už celá zrna - obroušená či jinak zbavená obalu, rozemletá či ještě jinak upravovaná, jsou dnes pro velkou většinu populace nepostradatelná. A to nejen pro lidi, jejich významná část slouží jako zelená píce či stelivo pro hospodářská zvířata. Stále více se některé druhy používají také pro výrobu biopaliva.   Celková sklizeň obilovin v Česku činila v loňském roce 7 283,4 tisíc tun. Co se složení týká, na onom množství se podílelo mnoho druhů – pšenice - ozimá a jarní, žito, ječmen – ozimý a jarní, oves, kukuřice, triticale (určená výhradně pro krmivářské užití) a několik dalších, více či méně rozšířených (proso, lesknice kanárská, čirok, pohanka, ... ).  Užití, které nás zajímá asi nejvíce, to jest potravinářské, osciluje ročně - kromě rýže - kolem hranice dvou milionů tun – Tam potom největší podíl zaujímá pšenice. U té je primární užití na výrobu mouky.  Jen si představte, kolik bochníků chleba, housek, koláčů se ročně upeče, jaká hora mouky se na ně spotřebuje. Nebo sladovnický ječmen, v zemi mistrů světa v konzumaci piva je to velevýznamná komodita. Přestože se dováží stále více sladu, nejde o velká množství, hodně s nimi pracují především mini- a mikropivovary, zůstává náš slad – a tedy sladovnický ječmen, základní surovinou pro výrobu národního nápoje.   Pohanka, proso, i kukuřice na zrno zase stále více pronikají do gastronomie, stávají se stále oblíbenější hlavně coby přílohy. 

  Přesto, že kvalita obilnin je pevně svázána s počasím a sklizně tedy často kolísají, na finální produkty to nemá zásadní vliv. K poklesu jejich spotřeby v potravinářství přispívá jejich poněkud problematické složení, to jest přítomnost lepku, například.   Přesto však, občas se zakousnout do vonícího rohlíku, dopřát si tu a tam svíčkovou se šesti, nebo ovocem nadité blbouny, to nám asi nikdo nesebere. Přes širokánskou oblibu pizzy a pasty, jakkoliv roste podíl asijské kuchyně s jejími nudlemi na našem jídelníčku, vepřová se zelím a houskovým knedlíkem, nebo špenátem a chlupatým, zůstanou patrně vždy ve výseči permanentního zájmu o ty které receptury našich prababiček.

Přihlásit k odběru newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu. Váš kontaktní email bude použit pouze za účelem zasílání našeho newsletteru, nebude předáván žádnému dalšímu subjektu. Zasílání můžete kdykoli ukončit kliknutím na link ve zprávě, kterou Vám bude newsletter doručen.

 
Novým šéfkuchařem Spa hotelu Lanterna je Josef Tydlačka
 
Spa hotel Lanterna, který je součástí Resortu Valachy v beskydských Velkých Karlovicích a jehož restaurace Vyhlídka je certifikována v projektu Czech Specials, má nového šéfkuchaře. Hotelovou kuchyni nově vede 33letý Josef Tydlačka, který v Lanterně působí patnáct let, z toho tři roky byl zástupcem šéfkuchaře a v posledním roce výkonným šéfkuchařem. Byl také autorem velmi úspěšného menu První republika, které bylo nabízeno při nedávném Karlovském gastrofestivalu. Dosavadní šéf Pavel Václavík hotel opouští po 22 letech, aby se nadále věnoval vlastnímu podnikání v gastronomickém oboru a v poradenství. Stejně jako jeho předchůdce je Josef Tydlačka valašským patriotem, zastáncem moderní krajové gastronomie „Profilujeme se moderní valašskou gastronomií z čerstvých surovin, spolupracujeme s regionálními dodavateli a farmáři, pořádáme degustační večery pro gurmány, spolupracujeme s předními vinaři i michelinskými šéfkuchaři. Rádi k nám jezdí milovníci kvalitní gastronomie a wellness, s kuchyní jsou spokojeni a tuto linii určitě chci zachovat. Rád pracuji třeba se zvěřinou a jehněčím masem, ale také mě baví klasika – nejrůznější omáčky“, popisuje Josef Tydlačka.
.