Sladký pokrm k obědu? V Česku žádný problém

Send by e-mail

Sladký pokrm k obědu? V Česku žádný problém

Jedno z půvabných specifik tradiční české kuchyně jsou sladká hlavní jídla. Česká kuchyně je jimi přímo proslulá. Kdo neochutnal nudle s mákem, žemlovku nebo buchtičky se šodó, neprozkoumal ještě všechna svůdná zákoutí sladkých českých lahůdek.

Těchto sladkých pokrmů se nebudete chtít vzdát

Za českými hranicemi nenajdete mnoho zemí, v nichž se jako hlavní chod podávají sladká jídla. Česká kuchyně však v těchto specialitách vyniká. Mezi typicky české sladké pokrmy patří žemlovka. Dokřupava propečená sladká houska, pod níž se skrývá jablková náplň vonící po skořici a rozinkách, chutná výtečně teplá i studená. 
 
Na přípravu nikterak složitý, i přesto velmi chutný, je rýžový nákyp. Zapečená rýže s mlékem a kompotovaným ovocem je vynikajícím, často však opomíjeným pokrmem. Buchtičky z kynutého těsta s vanilkovým šodó jsou oblíbené zejména u dětí, zná je ale každý. Pudinkový krém s křehkými buchtičkami jsou pro mnohé neodolatelnou pochoutkou.
 

Češi jsou experti na knedlíky a dělají je i „na sladko“

K náročnějším ale velmi oblíbeným receptům patří sladké kynuté nebo tvarohové knedlíky. Plní se nejčastěji čerstvým sezónním ovocem od borůvek přes švestky až po jahody. Pak se tyto nadýchané bochánky ocukrují a zalijí rozpuštěným máslem či smetanou. Podle krajových zvyklostí se navrch postrouhají perníkem, tvarohem nebo popráší skořicí.
 
Dalším oblíbeným sladkým pokrmem jsou rozličné palačinky, lívance a lívanečky. Podávají se s ovocem, marmeládou, tvarohem a šlehačkou, někdy i se zmrzlinou. Mohou posloužit jako lahodný odpolední zákusek ale i chutný lehký oběd. Vyhlášené „lívanečky z myslivny“ podávají v Restauraci Benada hotelu Zlatý Lev v Liberci.

Řadu vynikajících a jednoduchých jídel lze připravit také z bramborového těsta. Tradičním sladkým bramborovým pokrmem jsou škubánky s mákem nebo taštičky plněné povidly a sypané strouhankou či perníkem. Ty umí skvěle připravit například v restauraci Pod Zámkem v Průhonicích. Ochutnejte je a zaručeně propadnete jejich kouzlu! 
 

Kam si zajít na vtipnou kaši?Kam na lívanečky s borůvkami a zakysanou smetanou?Přihlásit k odběru newsletteru

Přihlašte se k odběru newsletteru a budeme Vám pravidelně zasílat nové články do e-mailu