Knedlíky - fenomén české kuchyně

Send by e-mail

Knedlíky - fenomén české kuchyně

Typická česká kuchyně by se bez nich neobešla. K oblíbenému českému triu svíčkové na smetaně, „vepřu-zelu“ by chyběl třetí neméně podstatný článek, knedlíky. Známe mnoho druhů, sladké i slané, které jsou  jedním z fenoménů české kuchyně. Ty bez náplně se nejčastěji používají jako příloha k masu a omáčkám, avšak nebylo tomu tak vždy.

Příběh českého knedlíku

Původně se názvem knedlík označovaly kuličky nebo šišky masa a máčené housky. Mouka se do nich začala přidávat až v 17. století. Tehdy byly také knedlíky podobné buchtám, protože byly zadělávány z mouky, vajec, kvasnic, soli a pekly se. Dodnes se vedou sporty o tom, kdy vznikly knedlíky vařené ve vodě, nebo jak se do nich dostaly kousky ztvrdlého pečiva.

Dnes se česká kuchyně chlubí mnoha druhy kyprých knedlíků. Variací na nejrozšířenější houskový knedlík je knedlík karlovarský, jehož chuť je zvýrazněna bylinkami a zjemněna vaječným sněhem. Oblíbený je i knedlík bramborový, na něhož těsto připravujeme z mouky a vařených brambor. Ze syrových brambor a mouky připravujeme například knedlík chlupatý.


Mezi knedlíky si vybere každý podle své chuti

Pýchou české kuchyně jsou pak knedlíky plněné, a to slané i sladké. Slané se obvykle plní špekem, slaninou nebo uzeným masem. S kysaným zelím a osmaženou cibulkou je to skutečná lahůdka. Sladké knedlíky se plní ovocem, marmeládou, tvarohem nebo mákem. Navrch se cukrují, pokapou rozpuštěným máslem a mohou být posypané skořicí nebo strouhaným perníkem. 

Pokud jste na kynuté ovocné knedlíky právě dostali chuť, nejlépe uděláte, když navštívíte některou z restaurací Czech Specials a ochutnáte knedlíky od mistrů. Vyhlášené ovocné knedlíky vám nabídnou ve Špindlerovské Hospodě ve Špindlerově Mlýně, v Peci pod Sněžkou v Richtrových boudách nebo v Hotelu Šumava Inn na Kvildě. 
 

Kam na nejlepší jahodové knedlíky?
Kam na knedlíky plněné uzeným? 
Novým šéfkuchařem Spa hotelu Lanterna je Josef Tydlačka
 
Spa hotel Lanterna, který je součástí Resortu Valachy v beskydských Velkých Karlovicích a jehož restaurace Vyhlídka je certifikována v projektu Czech Specials, má nového šéfkuchaře. Hotelovou kuchyni nově vede 33letý Josef Tydlačka, který v Lanterně působí patnáct let, z toho tři roky byl zástupcem šéfkuchaře a v posledním roce výkonným šéfkuchařem. Byl také autorem velmi úspěšného menu První republika, které bylo nabízeno při nedávném Karlovském gastrofestivalu. Dosavadní šéf Pavel Václavík hotel opouští po 22 letech, aby se nadále věnoval vlastnímu podnikání v gastronomickém oboru a v poradenství. Stejně jako jeho předchůdce je Josef Tydlačka valašským patriotem, zastáncem moderní krajové gastronomie „Profilujeme se moderní valašskou gastronomií z čerstvých surovin, spolupracujeme s regionálními dodavateli a farmáři, pořádáme degustační večery pro gurmány, spolupracujeme s předními vinaři i michelinskými šéfkuchaři. Rádi k nám jezdí milovníci kvalitní gastronomie a wellness, s kuchyní jsou spokojeni a tuto linii určitě chci zachovat. Rád pracuji třeba se zvěřinou a jehněčím masem, ale také mě baví klasika – nejrůznější omáčky“, popisuje Josef Tydlačka.
.